Zanzibar
-
Wyjątkowy kamień
Na terenie Tanzanii występuje wiele minerałów. Wyjątkowym minerałem jest lokalna odmiana Zoisytu o niepowtarzalnym niebieskim odcieniu. Ten kamień szlachetny występuje tylko w Tanzanii i dlatego został nazwany Tanzanitem. Pierścionek pokazany na zdjęciu kosztuje około 1.400 USD i jest to średnia cena tych kamieni. Czym ciemniejszy odcień, tym droższy. Kolor uzyskuje się poprzez poddawanie naturalnego kamienia obróbce termicznej. Każdy kamień musi posiadać certyfikat, dlatego kto zdecyduje się na jego kupno powinien zwrócić uwagę na miejsce zakupu i miejsce wydania certyfikatu. Podobno certyfikaty wydane w Kenii nie zawsze są oryginalne, jednak jubiler posiadający certyfikaty z Kenii, mówił mi to samo o certyfikatach z Tanzanii. Dlatego jeśli mam doradzić zakup pierścionka, to tylko…
-
Waluta Tanzanii
Oficjalną walutą Tanzanii jest Szyling tanzański (Tanzanian shilling). Nieoficjalnym środkiem płatniczym jest dolar amerykański, jednak nie ma problemów z wymianą innych walut obcych. Dlatego planując podróż na Zanzibar można zabrać ze sobą dolary i euro. Każdy nominał banknotów ma swoją wiodącą gamę kolorystyczną i tak np. na 5 szylingach dominuje zieleń a na 10.000 dominuje czerwień. Najniższy nominał banknotów, to 5 szylingów, a najwyższy to tylko 10.000, pomimo, iż ceny dochodzą do kilku milionów. Zatem kupując samochód zabieramy ze sobą walizkę pieniędzy. Wymianę realizują kantory, które przyjmują dolary, euro oraz funty brytyjskie. Nie pobierają prowizji a cena jest napisana na cenniku. Przy większej ilości waluty można negocjować cenę. Ceny są…
-
Wielka piątka
Wielka piątka, to termin określający pięć największych gatunków zwierząt żyjących w środkowo-wschodniej Afryce. Do wielkiej piątki zalicza się słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, lamparta i bawoła afrykańskiego. Termin wielka piątka jest bardzo popularny. Wizerunki członków tej grupy można znaleźć na koszulkach, kubkach i innych przedmiotach promocyjnych. Każdy uczestnik safari liczy na to, że zobaczy wielką piątkę. Nie jest to jednak takie łatwe. Zwierzęta mają swój określony poziom zaufania do ludzi i innych zwierząt. Lew i słoń nie boją się niczego, więc od razu po wyjeździe z hotelu, można natrafić na rodzinę lwów, lub samotnego słonia karczującego drzewa. Po drodze mijamy setki bawołów i przed zachodem słońca liczymy na nosorożca i…
-
Kwiaty na Zanzibarze
Na Unguji i pozostałych wyspach archipelagu Zanzibar w zasadzie nie ma pór roku. Jest pora deszczowa, jednak nie można tego nazwać zmianą wpływającą na wegetację roślin. W związku z tym cykl kwitnienia, przekwitania i wydawania owoców na większości roślin powtarza się kilkakrotnie przez cały rok. Nie wszystkie drzewa i krzewy kwitną i owocują w tym samym czasie. Rosnące obok siebie drzewa mogą się uzupełniać. Kiedy jedno kwitnie drugie owocuje. Podczas jednego z wieczornych spacerów po ogrodzie z korony drzewa, do którego się zbliżałem dochodziły piski, świsty i mlaskanie, a kiedy podszedłem bliżej kilkaset małych świecących par oczu zaczęło na mnie spoglądać. Były to nietoperze żerujące na drzewie. Stado obsiadło niemal…
-
Gdzie jest równik?
Żeby zorientować się, gdzie jest wschód a gdzie zachód wystarczy obserwować ruch słońca na niebie. Żeby wskazać północ wystarczy spojrzeć na rosnące w lesie drzewa i kierować się w stronę porośniętą mchem. Jednak jak określić czy jesteśmy nad równikiem, czy pod. Do tego potrzebna jest dłuższa obserwacja wschodów lub zachodów słońca i dopiero po kilku miesiącach uda nam się dokładniej określić położenie miejsca nad którym słońce przechodzi dwa razy w roku. Jednak żeby zrobić, to szybciej wystarczy spojrzeć na anteny satelitarne na dachach domów. Wszystkie satelity telekomunikacyjne poruszają się na geostacjonarnych orbitach nad równikiem, jego umiejscowienie można wskazać patrząc na dyski anten do odbioru sygnału płynącego z tych satelitów. Wyspa…
-
Lokalne zasady
W Polsce obowiązują ograniczenia dotyczące spożywania napojów alkoholowych lub zwykłego jedzenia. Rozumiemy, że nie należy spożywać alkoholu w autobusie miejskim, nie należy wchodzić z jedzeniem do teatru oraz w kąpielówkach do restauracji, zatem za granicą powinniśmy zrozumieć drobnostki, na które mieszkający tam ludzie zwracają szczególną uwagę i czują się z nimi bezpiecznie. Po przyjeździe do innego kraju, szczególnie na innym kontynencie, w którym panują odmienne wzorce kulturowe możemy się spotkać z zaskakującymi regułami. Ograniczenia dotyczące stroju obowiązują niemal w każdej świątyni, bez względu na rodzaj wyznania. Nie dotyczy, to zatem tylko krajów muzułmańskich, ale wszystkich miejsc kultu religijnego, gdzie poziom tolerancji jest zawsze zachwiany. Na Tunezyjskiej ulicy może walać się…
-
Baobab
Baobab jest okazałym i majestatycznym drzewem. Wielokrotnie widziałem je na kontynencie afrykańskim i na wyspach równikowych. Rosną setki lat i nie są atrakcyjnym materiałem budowlanym, dlatego w wielu miejscach stanowią punkt orientacyjny oraz schronienie dla zwierząt i ptaków. Wręcz okupowany przez ptaki baobab znalazłem w Kizimkazi na Zanzibarze. Stają się częścią krajobrazu a nawet częścią budynków. W hotelu La Gemma baobab wyrastał na środku okrągłej sali konferencyjnej, na której mogłaby się odbywać sesja medytacji lub spotkanie w ramach terapii grupowej. Punktem orientacyjnym, był dla mnie baobab w Kinyasini, przez cały rok leżał obok drogi i kiedy go mijałem wiedziałem, że skręciłem dobrze, bo w kierunku Upenja i dalej na Kiwengwa.…
-
Transport publiczny
Sebastian Faron W Tanzanii funkcję transportu publicznego pełnią busy i samochody dostawcze do przewozu osób i towarów. W tym rejonie Afryki są nazywane Dala-Dala. Jest to odwołanie do nazwy monety, która stanowiła koszt przejazdu takim busem. Busy mają numery i określone kierunki jazdy, jednak nie mają rozkładu godzinowego i z reguły konduktor czeka, aż nazbiera się wystarczająca ilość pasażerów, aby wyjazd się opłacał. Dala-Dala nie ma również określonej prędkości maksymalnej i ładowności, dlatego bywa przeładowana ludźmi i towarami. Wygląda to groźnie, jednak osobiście nie byłem świadkiem żadnego wypadku. Istnieją określone miejsca, gdzie najczęściej zatrzymują się busy, jednak nie ma przystanków a tym bardziej tabliczki z godziną przyjazdu. Osoby czekające wzdłuż…
-
Tankowanie w Afryce
Sebastian Faron Po drogach i bezdrożach Tanzanii przejechałem ponad 30.000 km. Wielokrotnie musiałem tankować swój kupiony w Dubaju i sprowadzony z Japonii leciwy samochód. Tankowanie jest uzależnione od dostępności światła dziennego i paliwa. Większość stacji jest otwarta tylko do zachodu słońca, a paliwa na stacjach może nagle zabraknąć i trzeba czekać do poniedziałku, kiedy kontenerowiec z paliwem zawinie do portu w Stone Town i paliwo zostanie rozdysponowane po stacjach paliw na wyspie. Dlatego zawsze musiałem pamiętać o tym, żeby zatankować w ciągu dnia, w mieście lub na pierwszej stacji mającej paliwo. Musiałem już w piątek przewidzieć, czy będę wyjeżdżał gdzieś przez weekend, czy do auta wsiądę dopiero w poniedziałek i…