Gdzie jest równik?
Żeby zorientować się, gdzie jest wschód a gdzie zachód wystarczy obserwować ruch słońca na niebie. Żeby wskazać północ wystarczy spojrzeć na rosnące w lesie drzewa i kierować się w stronę porośniętą mchem. Jednak jak określić czy jesteśmy nad równikiem, czy pod. Do tego potrzebna jest dłuższa obserwacja wschodów lub zachodów słońca i dopiero po kilku miesiącach uda nam się dokładniej określić położenie miejsca nad którym słońce przechodzi dwa razy w roku. Jednak żeby zrobić, to szybciej wystarczy spojrzeć na anteny satelitarne na dachach domów.
Wszystkie satelity telekomunikacyjne poruszają się na geostacjonarnych orbitach nad równikiem, jego umiejscowienie można wskazać patrząc na dyski anten do odbioru sygnału płynącego z tych satelitów.
Wyspa Unguja, będąca częścią archipelagu Zanzibar znajduje się na 6 stopniu szerokości geograficznej południowej, a więc poniżej równika patrząc z polskiej perspektywy.
Przypominały mi o tym anteny na budynkach. Na zdjęciu antena z hotelu La Gemma, postawiona na ziemi.
Posługując się określeniem równik należy pamiętać, że w wielu obcych językach równik określa się jako Equator, co dla Polaka brzmi jak nazwa państwa w Ameryce Południowej – Ecuador.