Czechcontract,  Turystyka,  Zanzibar

Kwiaty na Zanzibarze

Na Unguji i pozostałych wyspach archipelagu Zanzibar w zasadzie nie ma pór roku. Jest pora deszczowa, jednak nie można tego nazwać zmianą wpływającą na wegetację roślin. W związku z tym cykl kwitnienia, przekwitania i wydawania owoców na większości roślin powtarza się kilkakrotnie przez cały rok.

Nie wszystkie drzewa i krzewy kwitną i owocują w tym samym czasie. Rosnące obok siebie drzewa mogą się uzupełniać. Kiedy jedno kwitnie drugie owocuje.

Podczas jednego z wieczornych spacerów po ogrodzie z korony drzewa, do którego się zbliżałem dochodziły piski, świsty i mlaskanie, a kiedy podszedłem bliżej kilkaset małych świecących par oczu zaczęło na mnie spoglądać. Były to nietoperze żerujące na drzewie. Stado obsiadło niemal całe drzewo w poszukiwaniu małych, zielonkawych wisienek. Pestki z tych wisienek lądowały na chodnik pod drzewem. Po 2 tygodniach żerowania nietoperze przesiadły się na ten sam gatunek drzewa w innej części parku i powróciły dopiero za 2 miesiące, kiedy drzewo ponownie wydało owoce.

Kwiatów jest dużo i są one dostępne codziennie. Dzięki temu przy każdym sprzątaniu pokoju personel może zostawić na łóżku kompozycję kwiatową. Tak wyglądał mój pokój w La Gemma po każdej wizycie pań sprzątaczek. W innych pokojach hotelowych, w innych hotelach stosuje się podobne kwieciste ozdoby. Przykładowo w hotelu Neptun Pwani, zawsze świeże kwiaty wypełniają misę fontanny przy recepcji.

Jeśli chcesz zrobić partnerce przyjemność, dogadaj się z ogrodnikiem i za niewielką opłatę znajdziesz pod drzwiami bukiet kwiatów.

Hotele dbają o to, aby kwiaty były dostępne przez cały rok, dlatego na ich terenie jest mnóstwo roślin kwiatowych.