Czechcontract,  pilotowanie wycieczek,  Turystyka,  Zanzibar

Waluta Tanzanii


Oficjalną walutą Tanzanii jest Szyling tanzański (Tanzanian shilling). Nieoficjalnym środkiem płatniczym jest dolar amerykański, jednak nie ma problemów z wymianą innych walut obcych. Dlatego planując podróż na Zanzibar można zabrać ze sobą dolary i euro.


Każdy nominał banknotów ma swoją wiodącą gamę kolorystyczną i tak np. na 5 szylingach dominuje zieleń a na 10.000 dominuje czerwień. Najniższy nominał banknotów, to 5 szylingów, a najwyższy to tylko 10.000, pomimo, iż ceny dochodzą do kilku milionów. Zatem kupując samochód zabieramy ze sobą walizkę pieniędzy.


Wymianę realizują kantory, które przyjmują dolary, euro oraz funty brytyjskie. Nie pobierają prowizji a cena jest napisana na cenniku. Przy większej ilości waluty można negocjować cenę. Ceny są różne, ale nie ma reguły. Raz może być taniej w mieście, raz w kurorcie, gdzie przebywają turyści. Wymiana jest bezpieczna i nikt nie podpatruje ile mamy przy sobie pieniędzy.

Na wyspie nie ma co szukać bankomatów, a płatność kartą jest utrudniona, dlatego jako turysta należy zabierać ze sobą gotówkę.


Mieszkańcy korzystają z punktów odbioru gotówki rozlokowanych na każdym rogu. Wypłata polega na przesłaniu sms z komórki na komórkę właściciela punktu i kiedy jego komórka zostanie zasilona, właściciel punktu wypłaca gotówkę.


Możliwość komentowania Waluta Tanzanii została wyłączona